چاپ        ارسال به دوست

خلاصه سخنرانى استاد موسوى مطلق در شب هفتم محرم 98 - ريحانه الحسين(ع)

 

 

 

 

گزارش مكتوب سخنرانى استاد موسوى مطلق شب ششم محرم ١٤٤١ريحانه الحسين(ع)
موضوع: توضيح ايات حسينى


بِسْم الله الرحمن الرحيم

حضرت صالح پس از سالها تبلیغ و عدم پذیرش مردم، به آنان گفت: شما از خدای من چیزی بخواهید و من از خدای شما چیزی می‌خواهم تا ببینیم خدای چه کسی توانای بر انجام کارهاست و سپس حضرت صالح در حضور تعدادی از بزرگان آنان از تمام بُت‌های آنان درخواستی نمود و آنان عاجز از اجابت بودند. و بعد آنان از صالح علیه السلام خواستند همین ساعت یک شتر ماده، سرخ موی پر مو و باردار که ده ماه از بارداری آن گذشته باشد طلب کند.

حضرت صالح گفت: این کار برای من سخت و برای خدای من آسان است. و سپس دعا کرد و ناقه ای با این مشخصات از دل کوه خارج شد. سپس بهانه آوردند همین الان این ناقه زایمان کند، که بلافاصله شتر زایمان کرد. پس از زایمان شتر برای آن مولود دستوراتی آمد که از نهر آب یک روز ناقه و بچه اش استفاده کنند و روز دیگر مردم. و این که به این بچه شتر آزار نرسانند چرا که عذاب درد آورد در انتظار آنان خواهد بود. ولکن پس از مدتی عهد را شکستند و حکم خدا را مسخره کردند و یک نفر ناقه را کشت، با این که یک نفر اقدام کرد ولی چون بقیه راضی بودند قرآن می‌فرماید:

«فَعَقَرُوا النَّاقَةَ وَعَتَوْا عَنْ أَمْرِ رَبِّهِمْ وَقَالُوا يَا صَالِحُ ائْتِنَا بِمَا تَعِدُنَا إِنْ كُنْتَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ»(سوره اعراف، آیه 71)

«نهایتاً دست و پای ماده شتر را قطع کردند، و از فرمان پروردگارشان روی گرداندند، و گفتند: ای صالح! اگر از پیامبران هستی، عذابی که ما را به آن تهدید می کنی بیاور !»

حضرت صالح به فرمان خدا سه روز مهلت توبه داد و از قبل گفت: روز اول صورت شما زرد خواهد شد، روز دوم سرخ، روز سوم سیاه، قوم صالح توبه نکردند و عذاب الهی آنان را فرا گرفت و همگی جز صالح و یارانش از صفحه روزگار محو شدند.

استناد به این آیه در سیره اهل بیت مشاهده شده است:

«ۖ قَدْ جَاءَتْكُمْ بَيِّنَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ هَٰذِهِ نَاقَةُ اللَّهِ لَكُمْ آيَةً»(سوره اعراف، آیه 73)

«برای شما معجزه ای آشکار از جانب پروردگارتان آمده است، این ماده شتر خداست که معجزه ای ویژه برای شماست، [تا به صِدق رسالتم ایمان آورید،]»

حضرت زهرا سلام الله علیها وقتی که اهل سقیفه را تهدید به نفرین کرد به جریان ناقه صالح اشاره کردند یعنی من از ناقه کمتر نیستم و پدرم از صالح کمتر نیست.

یکی هم امام حسین علیه السلام در هنگام شهادت حضرت علی اصغر به این آیه استناد کرد.

«ناقَةُ اللَّه» اضافه تشریفیه است که نشان از تکریم و اهمیت موضوع دارد.


 

 

 

 

 


١٧:٠٤ - 1398/06/17    /    شماره : ١٧٥١    /    تعداد نمایش : ٤٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج